(Total Views: 163)
Posted On: 03/22/2017 6:10:02 AM
Post# of 9961
$EFFI This production run totals 250 cases of 12 bars for each flavor for a total of 1000 cases or 12,000 individual bars to help initially satisfy orders from 250 retail locations within our existing network of 1200 retail stores and a second production run will begin within the next 30 days.
Retail price points will be $29.95 per case of 12 and $3.49 per individual bar, both of which are in line with industry norms for other types of Energy Bars, however we believe our bars have substantial nutritional advantages.
https://finance.yahoo.com/news/efftec-subsidi...57551.html
Retail price points will be $29.95 per case of 12 and $3.49 per individual bar, both of which are in line with industry norms for other types of Energy Bars, however we believe our bars have substantial nutritional advantages.
https://finance.yahoo.com/news/efftec-subsidi...57551.html
(0)
(0)
Consider all my posts my opinion and not advice to buy or sell anything. I post on stocks I own or am considering owning. Do your own DD!
Scroll down for more posts ▼